Borelioza – jak się chronić, jak wspomagać leczenie

Borelioza – Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy być zarażeni. Co czwarty kleszcz w Warszawie zarażony jest boreliozą.

W 2015 roku – było 13.000 nowych zachorowań na boreliozę w PL (zdiagnozowanych)
W 2016 roku – 21.000
W 2017 roku, do końca kwietnia, zdiagnozowano już 21.000

Jak się zabezpieczyć?
Wymarzonym środowiskiem dla kleszczy są wysokie trawy, wilgoć i cień.
Suche lasy iglaste nie są dla nich dobrym miejscem. Najlepszą przynętą dla kleszcza jest zapach psa.

Najlepszą ochroną przed ugryzieniem jest ubranie – długie nogawki, długie rękawy, okrycie głowy.

Na odsłonięte miejsca ciała warto zastosować środek odstraszający, podobno najlepiej działa zapach czosnku i czystek.

Działanie
Kiedy nas albo naszego zwierzaka ugryzie kleszcz – pamiętajmy, nie wyciągajmy kleszcza gołą ręką. Kleszcz ma w slinie, limfie może mieć krętki borelii. Jeśli mamy mikro skaleczenie – zakażenie gotowe. Kleszcze wyciągamy pęsetą, w rękawiczkach. Potem od razu powinnyśmy kleszcza zawieźć do laboratorium, żeby zbadać, czy nie jest zarażony borelią. Samica kleszcza składa od 2.000 do 5.000 jaj.

Wiele osób sądzi, że jedynie kleszcze mogą zarazić nas boreliozą. Niestety tak nie jest. W przypadku kobiet w ciąży, dziecko może zarazić się od matki, przez łożysko. Borelioza jest w mleku matki. Można zarazić się boreliozą poprzez kontakty seksualne. A także można zarazić się przy okazji transfuzji krwi.

Borelioza daje ogrom różnych objawów. Najbardziej charakterystycznym, bo dającym 100% pewność jest rumień. Nie musi być w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Jest to rumień wędrujący. Problem jest to, że tylko 33% zarażonych zauważa u siebie rumień. Nie widzimy zmiany na skórze i często nie zauważamy kleszcza. Kleszcz podaje swojej ofierze substancję przeciwbólową i, przeciwzapalną i przeciwalergiczną. Do tego chowa się w miejscach niewidocznych. Na karku, u nasady włosów, pod pachami, w pępku, w pachwinach i na genitaliach.

Amerykańscy naukowcy, w warunkach laboratoryjnych, sprawdzali, co działa najszybciej na krętki borelii. Okazało się, że szczeć, czystek i rdest zabijały krętki w ciągu 4 dni, podczas, gdy antybiotyk zabijał krętki w ciągu 7 dni.
Dlaczego, w takim razie nie działa to tak szybko na ludzi, jak działa w warunkach laboratoryjnych? Dlatego, że zazwyczaj czekamy około dwóch miesięcy, zanim podejmiemy leczenie. Lekarz mówi, poczekajmy na rumień, na objawy. W tym czasie krętki robią sobie „mieszkanko” w postaci torbieli w oku, skórze, mózgu. Wtedy, kiedy krętki są już ukryte, robimy badania, które w ponad 50% wychodzą fałszywie negatywne. Testy serologiczne często dają fałszywie ujemne wyniki.
Diagnostyka – nie ma w medycynie akademickiej badania, które w 100% wykluczyłoby boreliozę.
Popularne testy Elisa i Western Blot mogą potwierdzić obecność boreliozy, ale nie muszą. Negatywny wynik, nie zawsze oznacza brak choroby. Często diagnoza boreliozy jest błędna. Nawet, kiedy wyniki punkcji pokarzą, że zniszczona jest otoczka mielinowa nerwu/rdzenia kręgowego i opis mówi, że może być to SM (stwardnienia rozsiane) albo borelioza, pacjent jest leczony na SM. W medycynie konwencjonalnej nie ma badania, które na 100% wykluczyłoby Boreliozę. Najbardziej miarodajne są badania na biorezonansie. Bio-rezonans – fala, która przechodzi przez organizm. Mierzone są częstotliwości drgań magnetycznych. Każdy organizm, każda bakteria wytwarza wokół siebie pole magnetyczne. Częstotliwość drgań jest niepowtarzalna dla każdego gatunku. Jak linie papilarne u człowieka. Badanie wygląda tak, że pacjent trzyma w rękach elektrody. Do nich wysyłana jest częstotliwość drgań bakterii. Jeśli bakterii w organizmie nie ma, fala przechodzi , nic się nie dzieje. Jeśli bakterie są, fala odbija się i aparat to rejestruje.

Borelioza – inaczej choroba z lyme
Choroba daje tak wiele różnorakich objawów, że postawienie prawidłowej diagnozy zajmuje kilka lat. W tym czasie krętki borelii sieją spustoszenie w naszym organizmie.

Objawy klasyczne to:
Bóle mięśni i bóle stawów, osłabienie, bóle głowy. Ból pojawia się i znika. Raz boli lewa kostka, raz prawe kolano. Albo tracimy wzrok w jednym oku. Częstym objawem jest porażenie nerwu twarzowego. Ogólne zmęczenie + przewlekła grypa lub przewlekłe zapalenie migdałków
Luki w pamięci, brak koncentracji, bóle brzucha, arytmia, duszności, bóle za mostkowe.
Osoba zarażona borelią może mieć uczucie, że coś rusza się pod naszą skórą – krętek borelii chętnie chowa się pod skórą, często pod bliznami, bo tam nie ma przeciwciał.
Choroba ma objawy asymetryczne, wędrujące i przemijające.

Objawy nasilają się co 4 tygodnie
Co 4 tygodnie następuje rzut choroby, bo taki jest cykl życia krętków borelii,

Krętek borelii we krwi znajduje się krótko. Przenosi się w inne miejsca, bo we krwi są przeciwciała niszczącego oraz tlen. Wtedy, kiedy jeszcze znajduje się wewnątrz układu krwionośnego, nie płynie z krwią. Przyczepia się do ścianek naczyń krwionośnych i od środka uszkadza kolagen, niszczy struktury komórkowe, uszkadza otoczkę mielinową wszystkich „przewodów” w naszym organizmie. Uszkadza żyły, tętnice, oskrzela, układ pokarmowy, układ nerwowy. Wtedy w układzie nerwowym mamy „zwarcia”, bo zniszczone są „obwódki kabli”. Mamy neuropatię, uszkodzenie nerwów. Często objawem boreliozy jest zapalenie nerwu żuchwowego, albo uczucie drętwienia i mrowienia w rękach, utrata czucia w dłoniach. Zaburzenia słuchu lub zawroty głowy.
Pacjenci chorzy na boreliozę mają objawy podobne do choroby Parkinsona, drżenie rąk, brak koordynacji ruchów mimowolne ruchy kończyn, tiki. Chorujący na boreliozę mogą mieć problemy z utratą przytomności. Upadają tak, jakby ktoś podciął im nogi. Do tego mogą dojść drgawki, mylone z padaczką. U dzieci może to być kilkusekundowa utrata kontaktu z otoczeniem.

Do tego może dojść atopowe zapalenie skóry albo bielactwo.
Borelioza atakuje często układ moczowy. Zakażenia nawracają, a pacjent często musi korzystać z toalety.
Osoby chore na boreliozę źle śpią, gorzej słyszą, mogą mieć szumy w uszach. Może zmienić im się charakter. Zmiany mogą iść w kierunku agresji lub depresji. Chorzy mogą mieć omamy węchowe, słuchowe i dotykowe.

U dzieci obserwuje się zmiany w kościach, zwłaszcza w kręgosłupie szyjnym, bóle kości. Często boreliozie towarzyszy zimno i uczucie niepokoju wewnętrznego.

Borelioza jest chorobą beztlenową. Tlen niszczy życie krętka borelii, dlatego sportowcy lub osoby korzystające z tlenu, lżej przechodzą boreliozę.

Boreliozę leczy się około roku. Żeby mieć pewność, że nie ma już krętka borelii w organizmie. Tym bardziej, że objawy choroby nie ustępują od razu.

W Polsce do tej pory chorzy byli leczeni tylko antybiotykiem.
Równie dobre efekty, nie siejące takiego spustoszenia w organizmie daje leczenie biorezonansem oraz ziołami. Najlepsze efekty daje kombinacja ziół, to czystek, szczeć i rdest w roztworze tłuszczowym, do tego czosnek i oregano. To o wiele tańszy sposób, niż bio-rezonans a równie skuteczny.

Proces leczenia powinien być wielokierunkowy. Najpierw usunięcie bakterii, potem detoksykacja, wspomaganie oczyszczania, ponieważ zabite krętki borelii zanieczyszczają toksynami organizm, potem regeneracja organizmu. Każdy pacjent powinien być traktowany inaczej. Silny, można leczyć szybko, słabszy należy leczyć powoli, żeby toksyny z nieżywych krętków borelii nie osłabiły organizmu jeszcze bardziej.
Do tego konieczne jest picie dużej ilości wody. Dodałabym, że żywej, to znaczy przynajmniej przelanej do szklanego naczynia na godzinę. To bardzo poprawia strukturę wody. Do tego szczypta soli kłodawskiej lub himalajskiej. Dlatego, że pijąc dużo wody, wypłukujemy z organizmu sole mineralne i minerały. Jeszce bardziej osłabiamy tym organizm.
Dodatkowo, powinnyśmy „łatać dziury” w naszym organizmie spowodowane przez boreliozę. Kretki borelii niszczą osłonki mielinowe naszych „rurek” w organizmie. Żył, tętnic, nerwów – należy uzupełnić braki kolagenu.

Kurację bardzo wspierają wszelkiego rodzaju kiszonki, które wbrew pozorom odkwaszają organizm. Wg mnie kurację powinno się zacząć w czasie, kiedy wypada pełnia księżyca. To ułatwia oczyszczanie organizmu.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *