Jak to z tymi suplementami jest?

Czy suplementujecie swoja rodzinę?

suplementacja

Czy suplementujecie swoją rodzinę, czy uważacie, że zdrowe odżywianie wystarczy? A dzieci? Co im dajecie? „Jeśli Twój lekarz uważa, że dodatkowe zażywanie suplementów nie jest Ci potrzebne lub, że znajdziesz je w codziennym pożywieniu, szybko zmień lekarza. Im szybciej tego dokonasz, tym większą masz szansę cieszyć się długim życiem w zdrowiu i kondycji” tak twierdzi Dr Joel Wallach, nominowany do nagrody Nobla 1991 roku.

Starzejemy się. W naszym ciele mamy 60 trylionów komórek, które są identyczne. A nasz stan zdrowia zależy od stanu tych komórek. Z nich powstają poszczególne organy, części naszego ciała. Kiedyś uważano, że nasza kondycja i zdrowie jest wynikiem wieku chronologicznego, czyli czasu, jaki odmierzamy od naszych narodzin, do śmierci. Skutkiem akumulujących się lat. Z drugiej strony, znamy wszyscy osoby, które mają 70 – 80 lat i są w pełni sił. Znamy osoby, które mają 30 – 40 lat i nie mają siły chodzić po schodach, mają nadciśnienie czy cukrzycę.

Obecnie wiemy, że starzenie się nie jest kwestią wieku chronologicznego, nie jest kwestią dobrych, czy złych genów a kwestią uszkodzeń komórkowych. To wewnątrz komórek zachodzą procesy wpływające na nasze życie i długowieczność. Czy wiecie Państwo, że żadne z Was nie ma więcej niż 7 lat 🙂 Tak mówią. No, może tylko nasze serca i kości są nieco starsze. Nasze jelita odnawiają się co 2-3 dni. Komórki którymi wyłożone jest wnętrze jelit są nieustannie wystawione na działanie kwasów żołądkowych, dlatego zazwyczaj są „wymieniane” przez organizm w tak krótkim czasie. Kubeczki smakowe wymieniamy co 10 dni. Człowiek ma ich na języku ok. 9 tysięcy. Każdy kubeczek smakowy składa się z 50 komórek smakowych, które muszą być regenerowane, żeby utrzymać zmysł smaku. Płuca i skórę nasz organizm wymienia co 2-3 tygodnie. Regeneracja komórek w płucach następuje, by zapewnić nam optymalny dostęp do tlenu. Skóra odnawia się w wyniku mechanicznego ścierania, zapobiegając uszkodzeniom i zabrudzeniu. Wątroba, krwinki czerwone odnawiają się całkowicie co 5 miesięcy. Wątroba ma za zadanie filtrację toksycznych substancji. Krwinki czerwone odpowiadają za transport tlenu do tkanki żywej i zbieranie „odpadków”. Nasze paznokcie są całkowicie nowe co 6-10 miesięcy. Rosną o 3,4 mm co miesiąc, te na stopach, o połowę wolniej. Włosy mamy nowiutkie co 3-6 lat. Oczywiście, jak często „wymieniane” są włosy zależy od ich długości. Normalnie rosną w tempie ok. 1 cm na miesiąc. Jeden włos może żyć do 6 lat u kobiet i 3 lat u mężczyzn. Brwi i rzęsy odnawiają się co 6-8 miesięcy. A nasze kości potrzebują 10 lat na całkowitą odnowę. Kości nieustannie się regenerują. Proces ten spowalnia się w wieku średnim, przez co na starość mamy cieńsze kości. Serce – jego całkowita odnowa trwa najdłużej, bo aż 20 lat. Do niedawna uważano, że serce nie odnawia się samo, jednak niedawne odkrycia sugerują, że w związku z wymianą komórek tego narządu przeciętny człowiek ma od 3 do 4 serc w swoim życiu. Naukowcy zastanawiają się, skąd komórka wie, że ma mieć 7, 30 czy 70 lat. Nie wie i nie może wiedzieć! Jej rozwój jest kształtowany przez panujące wokół niej środowisko. I właśnie po to, aby zadbać o jak najlepsze środowisko do rozwoju komórek organizmu, konieczna jest suplementacja! Profesor Aleksander Ożarowski, polski naukowiec, farmaceuta, nestor polskiego ziołolecznictwa i pracownik naukowy Polskiego Instytutu Farmaceutycznego w Warszawie, powiedział: „Jesteśmy skazani na suplementację diety (…) Gdybyśmy chcieli uzyskać niezbędne dawki witamin i biopierwiastków ze spożywanych owoców, warzyw i zbóż, musielibyśmy zjadać je w takich ilościach, że nasz przewód pokarmowy by temu nie podołał”.

Nie wiem czy zdajecie Mamy sobie sprawę z tego, że nasz organizm i organizm naszych dzieci potrzebuje dziennie 90 składników odżywczych, które powinniśmy pobierać z naszego jedzenia. W pożywieniu powinno znajdować się: 60 minerałów, 16 witamin, 12 podstawowych aminokwasów i 3 podstawowe tłuszcze. Nasz organizm jest ciągle w fazie budowy. Jeśli przez dłuższy czas nie dostarczamy naszemu ciału tych 90 niezbędnych składników odżywczych, organizm stanie się niedożywiony na poziomie komórkowym. Dłuższa nieobecność któregoś z tych składników doprowadzi do chorób. Wszystkie te składniki powinny być dostarczane w pożywieniu w optymalnych ilościach. Amerykańskie Badania naukowe 1992r wykazują potężny wpływ witamin, jeśli chodzi o zapobieganie chorobom serca, nowotworom, oraz szybkiemu starzeniu się. Aby dostarczyć organizmowi potrzebnych składników musielibyśmy spożywać żywność z odpowiednio czystych ekologicznie upraw i zjadać ją w wielkich ilościach. Codziennie powinniśmy zjadać kilka kilogramów mieszanki składającej się z 15-20 różnych roślin, owoców, produktów zbożowych i białka. W praktyce jest to niemożliwe, ponieważ w naszym zanieczyszczonym środowisku bardzo trudno o wartościowe jedzenie. Szczególnie tragiczna jest sytuacja z minerałami. Minerały pobierane są przez rośliny z gleby i wody. A wodę i glebę mamy teraz bardzo złą. Ziemia zanieczyszczona jest metalami ciężkimi i nie dostarcza nam żadnych potrzebnych składników odżywczych ani minerałów. Dawniej ludzka dieta bazowała wyłącznie na darach natury. Ludzie nawadniali pola wodą, która spływała z gór wzbogacona w minerały. Starożytni modlili się nie tylko o deszcz, ale wręcz o powódź, bo woda niosła dla gleby odżywcze składniki. Teraz stosujemy nawozy sztuczne w których składzie znajduje się głównie Azot, Fosfor i Potas, które sprawiają że uzyskiwane plony są większe. Jednak tak pozyskane warzywa, zboża i owoce pozbawione są odpowiednich wartości odżywczych. Są tabele prezentujące spadek tych wartości. Przykładowo w bananach, które tak chętnie dajemy dzieciom – ilość witaminy B6 spadła aż o 95%. Ilość wapnia w 100 gr ziemniaków spadła aż o 78%.

Dlatego w moim domu oprócz zdrowego odżywiania, suplementacja istnieje od kilkunastu a może już od kilkudziesięciu lat. Staram się dobierać moim bliskim suplementy naturalne, z pewnych źródeł. Suplementuję także swoje dzieci. Ich organizmy dostają wsparcie już od samego początku ich życia. Inne suplementy dostają dorośli, inne 5 letnia Córka – Niejadek a inne roczny synek. A siedemdziesięcio-kilku letnia Mama jest okazem zdrowia. Na zdrowie.

Comments

comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *